Συγκινητική είναι η ανταπόκριση των Θεσσαλονικέων στο κάλεσμα που τους απηύθυνε ο Δήμος Θεσσαλονίκης για τη συλλογή βοήθειας, με σκοπό την υποστήριξη των ανθρώπων που επλήγησαν από τις φονικές πλημμύρες στη Θεσσαλία.
Το πρώτο μέρος της βοήθειας που συγκεντρώθηκε αναχωρεί αύριο (16/09) το πρωί με προορισμό την περιοχή του Παλαμά.
Όπως ανέφερε ο Εντεταλμένος Δημοτικός Σύμβουλος για δράσεις Πολιτικής Προστασίας Βασίλης Μωυσίδης, πρόκειται για πάνω από 50 τόνους εμφιαλωμένων νερών και για έξι φορτηγά με τρόφιμα και είδη βρεφικής και ατομικής φροντίδας.
Η συλλογή της βοήθειας συνεχίζεται στο φουαγιέ του δημαρχείου Θεσσαλονίκης καθ’ όλο το 24ωρο.
Δείτε φωτογραφίες:
![377100744_1079091423060358_7982218606513719422_n.jpg 377100744_1079091423060358_7982218606513719422_n.jpg](https://terezall.com/wp-content/uploads/2023/09/1694826378_187_Δήμος-Θεσσαλονίκης-Στέλνει-πάνω-από-50-τόνους-βοήθειας-στη-Θεσσαλία.jpg)